Pazar, Nisan 11, 2021
Ana Sayfa ANKARA Kars Azerbaycan Başkonsolosluğu Basın açıklaması yaptı

Kars Azerbaycan Başkonsolosluğu Basın açıklaması yaptı

Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, 31 Mart Soykırım Günü nedeniyle açıklamada bulundu.


Guliyev açıklamasında Azerbaycan tarihinde kanlı soykırım olduğunu hatırlatarak, soykırımla ilgili tarihi bilgilerden bahsetti.
Başkonsolos Guliyev, 31 Mart 1918 tarihinde Bakü’de on binlerce sivilin etnik ve dini gerekçelerle katledildiği Soykırımı, acımasız siyaset yürüten Ermenilerin Azerbaycan halkına karşı yaptıkları sayısız katliamlardan biri olarak değerlendirdi.
Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev 31 Mart 1918 Soykırım Günü nedeniyle Azerbaycan Diller Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Aynur Babaşova Beşkonak’ın, ilgili olarak kaleme aldığın yazısını kamuoyu ile paylaştı.
Dr. Aynur Babaşova Beşkonak kaleme aldığı yasında şu ifadeleri kulandı: “Tarihin farklı dönemlerinde Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerine yerleştirilen Ermeniler, Çarlık Rusyası’nın zayıflamaya yüz tuttuğu son dönemlerinde otorite boşluğu fırsat bilerek Azerbaycanlılara karşı sinsi saldırı planları düzenlemeye başladılar. İyi örgütlenen ve silahlanan Ermeniler, daha 1905 yılından başlayarak başta Bakü olmak üzere tüm bölgelerde acımasız katliamlar yapmışlardır.
30 Mart 1918 – 3 Nisan 1918 tarihleri arasında Ermeni Devrimci Federasyonu, Bakü’nün denetimini elinde tutan Bolşeviklerin desteğiyle, karşı devrimcileri bastırmak için askerî harekâta başvurmuştur. Bakü Sovyeti ve Ermeni Devrimci Federasyonu kuvvetlerinin Müsavat Partisi ve Kafkas Süvari Tümeni (Dikaya Diviziya) arasında meydana gelen çatışma sonucunda Bakü şehri ve civarında 10 bini aşkın Azerbaycanlı türkü; hamile kadın¸ çocuk¸ yaşlı ayrımı yapmaksızın insanlık dışı işkencelere maruz kalarak katledilmiştir. Daha sonra Guba, Şamahı, Gence, Lenkeran, Zengezur, Karabağ, Nahçıvan ve diğer bölgelerde Ermeni ve Bolşevik çeteler tarafından binlerce Azerbaycanlı katledildilmiş, köyler yakılmış, camiler yıkılmış, medeniyet abideleri dağıtılmıştır. Katliamlar, Osmanlı Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın talimatıyla Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun bölgeye gelerek olaylara müdahale etmesiyle sona ermiştir.  
Azerbaycan halkının maruz kaldığı Ermeni katliamları hiç bir zaman unutulmamış, 26 Mart 1998 yılında, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in imzaladığı kararname ile onbinlerce sivilin ölümüne sebep olan 31 Mart “Azerbaycanlıların Soykırımı Günü” olarak kabul edilmiştir.
1918 Mart Soykırımı, 26 Şubat 1992 Hocalı Soykırımı gibi sayısız insanlık dışı eylemler, kasıtlı ve acımasız bir politika izleyen Ermenilerin Azerbaycan türklerine karşı duydukları öfkenin dışavurumudur. Bu öfke hiç bir zaman dinmediği gibi zaman zaman daha da alevlenmiştir. Dağlık Karabağ ve çevresindeki 7 bölgeyi yaklaşık 30 yıl işgal altında tutan Ermeniler 27 Eylül 2020’de başlatılan ve 44 gün süren II. Karabağ Savaşındaki yenilginin verdiği saldırganlıkla kasıtlı olarak Gence, Berde, Terter ve Azerbaycan’ın diğer şehirlerindeki masum sivillere füze saldırıları yaparak insanlığa karşı suç ve soykırım eylemleri gerçekleştiren kimliklerini tescillemiş oldular.
Tarihin adaletli kararının hükmünü gerçekleştirdiği, zaferle sonuçlanan Karabağ Savaşının acımasız katliamların mimarı olan Ermenilere unutulmaz bir ders vermesi dileklerimizle…”

Serhathaber..net serhathaber.org. Yeni Türkiye’m Gazetesi /Serhat Haber Medya Gurubu Youtube yeniturkiyemgazetesi0636@gmail.com #karsmedyası #karshaberleri #karsbasını #karsgazeteleri 

EN POPÜLER

SON YORUMLAR